Odkryj poprawę u swojego psa

Trudno jest monitorować przebieg zespołu Cushinga u psa i jego odpowiedź na leczenie trilostanem. Na tej stronie wyjaśniamy dlaczego tak ważne jest monitorowanie leczenia Twojego psa i na czym może polegać Twoja pomoc.

Monitoruj przypadek zespołu Cushinga u swojego psa

Lekarz weterynarii dobierze dawkę trilostanu do potrzeb Twojego psa, uwzględniając również Twoje możliwości. Twój pies wymaga ścisłej obserwacji, szczególnie na początkowych etapach leczenia, aż do momentu, gdy uda się ustalić prawidłową dawkę leku.

Podczas każdej wizyty kontrolnej, lekarz weterynarii upewnia się, że Twój pies otrzymuje prawidłową dawkę leku, umożliwiającą kontrolę objawów chorobowych, a także sprawdza czy nie wykazuje on jakichkolwiek symptomów wskazujących na to, że podawana dawka byłaby zbyt wysoka.

Jeżeli lekarz weterynarii ocenia, że Twój pies właściwie odpowiada na leczenie, powinieneś odwiedzać go co trzy miesiące, aby regularnie monitorować  terapię i w razie konieczności mieć możliwość skorygowania dawki leku.

Sprawdź odpowiedź swojego psa na leczenie

To bardzo ważne, aby lekarz weterynarii dokładnie ustalił w jaki sposób Twój pies odpowiada na leczenie i czy następuje u niego poprawa zgodna z oczekiwaniami. Lekarz weterynarii musi się także upewnić, że w trakcie leczenia u Twojego psa nie występują żadne objawy złego samopoczucia.

Możesz pomóc swojemu lekarzowi weterynarii, obserwując swojego psa i opisując występujące u niego objawy. Jeżeli u Twojego psa rozwiną się jakiekolwiek objawy choroby podczas podawania trilostanu, w tym: zmniejszona reaktywność, wymioty, biegunka i brak łaknienia, natychmiast przerwij podawanie leku i jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii.

Tutaj możesz pobrać kartę punktowej oceny stanu klinicznego pacjenta z zespołem Cushinga, aby łatwiej monitorować postępy swojego psa. 

Określenie dawki

Aby pomóc Ci ustalić prawidłową dawkę leku, the Royal Veterinary College w Londynie stworzył przydatne narzędzia do monitorowania pacjenta, dzięki którym skoncentrujesz się na najistotniejszych obszarach dotyczących obserwacji Twojego psa z zespołem Cushinga.

Z uwagi na to, że to objawy (symptomy) kliniczne zespołu Cushinga są kluczowe podczas monitorowania, opracowano punktową ocenę stanu klinicznego pacjenta z zespołem Cushinga. Ułatwia ona zapisywanie i sprawdzanie nasilenia najważniejszych objawów. Zaleca się, aby przed każdą wizytą u lekarza weterynarii ustalić liczbę punktów i przedstawić mu uzyskany wynik.

W ciągu paru tygodni od rozpoczęcia leczenia powinieneś u swojego psa dostrzec poprawę. Niemniej jednak to naturalne, że zanim uda się wyciszyć wszystkie objawy zespołu Cushinga, zwykle mija parę miesięcy.

Zobacz jak wyciszają się objawy choroby w czasie:

Przed leczeniem

Trzy miesiące od rozpoczęcia leczenia

Zdjęcia© Carlos Melian

Dziewięć miesięcy od rozpoczęcia leczenia


Oceniając poprawę jakości życia:

Leczenie zespołu Cushinga u Twojego psa poprawia jego jakość życia, a w rezultacie również Twój komfort. Ankieta oceniająca jakość życia u pacjenta z zespołem Cushinga pozwala określić jakość życia Twoją i Twojego psa, i pomóc Ci ustalić obszary wymagające poprawy.

Ankieta może wykazać poprawę w jakości życia w czasie terapii trilostanem. Zaleca się wypełniać ją co trzy miesiące i dzielić się tymi informacjami ze swoim lekarzem weterynarii.

Kliknij tutaj, aby pobrać ankietę.

Analiza wyników badań krwi

Chociaż kluczowe w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie są objawy występujące u Twojego psa, to aby potwierdzić czy dawka trilostanu jest prawidłowa, konieczne będzie również wykonanie badań krwi. Rutynowe badania krwi należy wykonywać co 4 tygodnie, 12 tygodni i co 3 miesiące od rozpoczęcia leczenia.

Po tym, jak zaobserwowałeś poprawę w wyciszeniu objawów u swojego psa, upewnij się czy nadal podajesz mu zalecaną dawkę trilostanu. Trilostan zahamuje nadprodukcję kortyzolu, jednak nie wyleczy Twojego psa.

Monitorowanie Twojego psa jest kluczowe, a regularne badania kontrolne przeprowadzane przez Twojego lekarza weterynarii upewnią Cię, że Twój pies ma zapewnioną opiekę najlepszą z możliwych.

Pytania w sprawie zespołu Cushinga

Detektyw Lead słyszała już wszystkie możliwe, często zadawane pytania (FAQs - frequently asked questions) na temat zespołu Cushinga. Dowiedz się więcej o FAQ, objawach zespołu Cushinga, leczeniu i wielu innych zagadnieniach.

Sprawdź FAQ

Trilostan jest lekiem przepisywanym wyłącznie przez lekarza weterynarii, dostępnym tylko w zakładach leczniczych dla zwierząt. Jakiekolwiek pytania dotyczące Twojego psa należy kierować bezpośrednio do zakładu leczniczego dla zwierząt.